2. zahariada
3. planinitenabulgaria
4. kvg55
5. bven
6. bogolubie
7. iliaganchev
8. iw69
9. grigorsimov
10. reporter
11. meto76
12. ivandimitrovbets
13. wonder
14. budha2
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. iw69
7. savaarhimandrit
8. dominos
9. no1name
10. deathmetalverses
Прочетен: 1262 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 11.11.2025 21:50
Тест за определяне на доминиращото полукълбо на главния мозък. Диагноза амбидекстрия[1]
Владимир Пугач е автор на визуалния тест за определяне на доминиращото полукълбо на главния мозък. Това е принципно нов психо-физиологичен тест. Той помага да се определи кое полукълбо от вашия мозък е по-активно. Тестът показва вашето състояние в дадения момент. А в някои случаи може да успеете да наблюдавате момента на превключването на полукълбата на мозъка си.
Този тест е само „огледало“ на това как работи вашия мозък!
И още, върти се на една или друга страна не само и не толкова картинката, колкото перцептивният образ се движи в пространството, сформирано от вашия мозък. Накратко, девойката в действителност се върти само във вашето възприятие.
Вие определяте по-силните страни на вашия мозък.
Особено това се отнася за амбидекстрите(от лат. аmbi– двоен;dextrum– десен). Тоест хората, едновременно имащи асиметрия на лявото и дясното полукълбо, доминиране в работата на главния мозък. В последните години сред децата със СДВХ[2] по наши данни, се откриват значителен брой амбидекстри (средно 37.95%), виж статията „Функционална асиметрия на мозъка при децата“
Амбидекстрите са особена група хора със способности, значително по-високи от нормалното. Достатъчно е да се посочи, че такива хора с особена организация на работата на мозъка са много сред преките потомци на Пророка Мохамед, сред левитите и еврейските свещеници и много водещи фигури в съвременния свят. Например Бенджамин Франклин, Барак Обама, Владимир Путин, шейха на Обединените Арабски Емирства – всички те са амбидекстри. Тоест хора с потенциално уникални способности, които могат да бъдат реализирани, но може и да не са.
Поздравявам ви, ако сте попаднали в тази компания ![]()
Моля, отнесете се максимално сериозно към този тест. Може от време на време да го повтаряте. Аз самият правя това. При доминирането на лявото полукълбо при „логиците“ девойката се върти надясно. При доминиране на дясното полукълбо, както е при „ейдетиците[3] художествен тип“ девойката се върти наляво. При амбидекстите – при наклон на главата в съответната страна се върти ту наляво, ту надясно.
Инструкция към теста за наличие на амбидекстрия
Въведение
Даденият тест показва вашето състояние и особености на възприемане на движещи се перцептивни (субективни) пространства, които вашият мозък преработва и „вижда“ в даден момент. Особено това се отнася за амбидекстерите. Т.е. хората, при които едновременно работи и дясната и лявата половина на главния мозък.
Амбидекстри и „двуръки“ не е едно и също нещо, макар да са близки понятия.
Хората могат да бъдат десняци или левичари:
- - По движението на очите (отразяват работата на главния мозък);
- - По водещото око (при стрелба, например);
- - По аудиоканала (към кое ухо допират телефонната слушалка);
- - По ръката (държите писалка, нож, отвертка, игла за шиене);
- - По крак (изтласкващ крак, ритане на топка);
- - Обърнати оси на сърцето при електрокардиограма
- - И т.н.
Т.е. преди всичко, вие сте комбинация от тези индивидуални комуникативни канали…
И още, обърнете внимание, че, като правило, за всяка психологическа диагностика специалистите използват група от тестове. Например, ние дублираме изследванията на особеностите на асиметрията с „Активациометъра“ на Ю. А. Цигарелли, а също и с класическите тестове за „десничарство или левичарство“ и т.н.
Тестване
Настанете се удобно.
И така, на картинката вие виждате силует на въртяща се фигура.
1 етап: Психологическа настройка
Психологическата настройка на мозъка ви продължава около 2 минути.
2 етап: Самото тестване
- ако фигурата устойчиво се върти само по посока на часовниковата стрелка, значи при вас доминира лявото полукълбо, преобладава дейността на лявото полукълбо на мозъка. А това са логика, смятане, умение да се говори и да се излагат мисли.
- при въртене против часовниковата стрелка – у вас доминира дясното полукълбо и преобладава дейността на дясното полукълбо на мозъка. Това е ейдетика, интуиция, образно мислене, музикалност, чувство за ориентация в пространството и времето.
- ако фигурата последователно се върти ту на едната, ту на другата страна – това е признак за амбидекстрия, т.е. последователно работят и дясното и лявото полукълбо на мозъка.
При някои такова превключване на въртенето на силуета се случва при наклон на главата надясно, след това наляво и обратно.
При други – смяната на посоката на въртене се забелязва при концентрация на погледа върху лицето, след това разфокусиране и обратно.
Или, друг вариант, първо поглед примерно на 15 градуса вляво и надолу – върти се наляво. Преместване на погледа на 15 градуса надясно и надолу – върти се надясно.
Понякога е полезно с ръка да се покрие част от тялото на въртящата се девойка - получава се по-добре.
По този начин предлагаме игров тест, удобен за работа с деца.
Допълнение от автора на теста, психолога Владимир Пугач:
Във връзка с коментарите в различните форуми:
Скъпи приятели, радвам се, че толкова ви заинтересува този тест.
През ноември 2010 година на международната конференция по Интегративна медицина в Йерусалим (900 участници от 50 страни) го показахме на голям екран.
След това помолих да вдигнат ръка тези, за които девойката се върти надясно, или по часовниковата стрелка. Те бяха примерно около 20%. След това около 35-40% в същия момент виждаха въртене наляво, против часовниковата стрелка. Останалите В СЪЩИЯ МОМЕНТ виждаха въртене ту надясно, ту наляво! Професионалистите оцениха доклада с бурни аплодисменти.
С други думи – очите „виждат“ картинката като оптична система, но мозъкът интерпретира, оценява посоката на въртене, създавайки субективна картина, движеща се в перцептивното пространство. Превключването в работата на полукълбата променя оценката за посоката на въртене на силуета при една и съща работа на очите. А колкото до това да се изясни „защо“ и „как“ – ами точно за тази цел и провеждаме изследвания за междукълбовата асиметрия. Например, паралелно тестваме с апарата на Ю.А. Цагарелли, психофизиологичен прибор от световен клас. Продължаваме изследванията.
За контакт: v-pougatch@yandex.ru
Владимир Пугач (Москва)
http://www.indigo-papa.ru/polusharie
Превод от руски Таня Темелкова
източник:
https://my-spirala.net/index.php/lyubopitno/1352-polukalbo-test
Благодаря на noname за идеята!
Бойко, Шиши — казваме ви „чао“, но не „с...
Опитаха се да ме ИЗГОНЯТ от Sofia Pride ...
пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))
Лека нощ, Bellarosa! :)
пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))
Лека нощ, Bellarosa! :)
Първо сейфнах гифчето при мен, качих го на сървъра - греда. Не се върти.
После при опцията за качване копирах уеб адреса на гифчето от статията и се получи. То нямаше повече варианти де.
Лека, нонейм! :)
На мен лично ми беше много интересен теста. :)
пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))
Лека нощ, Bellarosa! :)
Първо сейфнах гифчето при мен, качих го на сървъра - греда. Не се върти.
После при опцията за качване копирах уеб адреса на гифчето от статията и се получи. То нямаше повече варианти де.
Лека, нонейм! :)
И въпреки, че не спомена кой от всичките си браузъри използва, при опит с втория се получи gif* и при мен! :P :*)))))
Лек ден!
Хубав ден, noname! :)))
Благодаря ти, че сподели! Хубав да е и твоя ден! :)
яла ми яла аврамммеееее на преглед у психодиспансера
яла ми яла аврамммеееее на преглед у психодиспансера
Няма да трия засега, въпреки че осъзнавам реалната опасност от среща на оная субстанция с вентилатора. Тая и плаха надежда Аврам да откликне на тия клети вопли, та белким един стигне до диспансера...:)))
Дано dovolen е доволен! ;)
