Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.11.2025 21:37 - Тест за определяне на доминиращото полукълбо на главния мозък. Диагноза амбидекстрия
Автор: bellarosa01 Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 1262 Коментари: 10 Гласове:
8

Последна промяна: 11.11.2025 21:50

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image 

Тест за определяне на доминиращото полукълбо на главния мозък. Диагноза амбидекстрия[1]

 

Владимир Пугач е автор на визуалния тест за определяне на доминиращото полукълбо на главния мозък. Това е принципно нов психо-физиологичен тест. Той помага да се определи кое полукълбо от вашия мозък е по-активно. Тестът показва вашето състояние в дадения момент. А в някои случаи може да успеете да наблюдавате момента на превключването на полукълбата на мозъка си.

Този тест е само „огледало“ на това как работи вашия мозък!

И още, върти се на една или друга страна не само и не толкова картинката, колкото перцептивният образ се движи в пространството, сформирано от вашия мозък. Накратко, девойката в действителност се върти само във вашето възприятие.

Вие определяте по-силните страни на вашия мозък.

Особено това се отнася за амбидекстрите(от лат. аmbi– двоен;dextrum– десен). Тоест хората, едновременно имащи асиметрия на лявото и дясното полукълбо, доминиране в работата на главния мозък. В последните години сред децата със СДВХ[2] по наши данни, се откриват значителен брой амбидекстри (средно 37.95%), виж статията „Функционална асиметрия на мозъка при децата“

Амбидекстрите са особена група хора със способности, значително по-високи от нормалното. Достатъчно е да се посочи, че такива хора с особена организация на работата на мозъка са много сред преките потомци на Пророка Мохамед, сред левитите и еврейските свещеници и много водещи фигури в съвременния свят. Например Бенджамин Франклин, Барак Обама, Владимир Путин, шейха на Обединените Арабски Емирства – всички те са амбидекстри. Тоест хора с потенциално уникални способности, които могат да бъдат реализирани, но може и да не са.

Поздравявам ви, ако сте попаднали в тази компания image

Моля, отнесете се максимално сериозно към този тест. Може от време на време да го повтаряте. Аз самият правя това. При доминирането на лявото полукълбо при „логиците“ девойката се върти надясно. При доминиране на дясното полукълбо, както е при „ейдетиците[3] художествен тип“ девойката се върти наляво. При амбидекстите – при наклон на главата в съответната страна се върти ту наляво, ту надясно.

Инструкция към теста за наличие на амбидекстрия

Въведение

Даденият тест показва вашето състояние и особености на възприемане на движещи се перцептивни (субективни) пространства, които вашият мозък преработва и „вижда“ в даден момент. Особено това се отнася за амбидекстерите. Т.е. хората, при които едновременно работи и дясната и лявата половина на главния мозък.

Амбидекстри и „двуръки“ не е едно и също нещо, макар да са близки понятия.

Хората могат да бъдат десняци или левичари:

  • -          По движението на очите (отразяват работата на главния мозък);
  • -          По водещото око (при стрелба, например);
  • -          По аудиоканала (към кое ухо допират телефонната слушалка);
  • -          По ръката (държите писалка, нож, отвертка, игла за шиене);
  • -          По крак (изтласкващ крак, ритане на топка);
  • -          Обърнати оси на сърцето при електрокардиограма
  • -          И т.н.

Т.е. преди всичко, вие сте комбинация от тези индивидуални комуникативни канали…

И още, обърнете внимание, че, като правило, за всяка психологическа диагностика специалистите използват група от тестове. Например, ние дублираме изследванията на особеностите на асиметрията с „Активациометъра“ на Ю. А. Цигарелли, а също и с класическите тестове за „десничарство или левичарство“ и т.н.

 

Тестване

Настанете се удобно.

И така, на картинката вие виждате силует на въртяща се фигура.

1 етап: Психологическа настройка

Психологическата настройка на мозъка ви продължава около 2 минути.

2 етап: Самото тестване

- ако фигурата устойчиво се върти само по посока на часовниковата стрелка, значи при вас доминира лявото полукълбо, преобладава дейността на лявото полукълбо на мозъка. А това са логика, смятане, умение да се говори и да се излагат мисли.

- при въртене против часовниковата стрелка – у вас доминира дясното полукълбо и преобладава дейността на дясното полукълбо на мозъка. Това е ейдетика, интуиция, образно мислене, музикалност, чувство за ориентация в пространството и времето.

- ако фигурата последователно се върти ту на едната, ту на другата страна – това е признак за амбидекстрия, т.е. последователно работят и дясното и лявото полукълбо на мозъка.

При някои такова превключване на въртенето на силуета се случва при наклон на главата надясно, след това наляво и обратно.

При други – смяната на посоката на въртене се забелязва при концентрация на погледа върху лицето, след това разфокусиране и обратно.

Или, друг вариант, първо поглед примерно на 15 градуса вляво и надолу – върти се наляво. Преместване на погледа на 15 градуса надясно и надолу – върти се надясно.

Понякога е полезно с ръка да се покрие част от тялото на въртящата се девойка  - получава се по-добре.

По този начин предлагаме игров тест, удобен за работа с деца.

Допълнение от автора на теста, психолога Владимир Пугач:

Във връзка с коментарите в различните форуми:

Скъпи приятели, радвам се, че толкова ви заинтересува този тест.

През ноември 2010 година на международната конференция по Интегративна медицина в Йерусалим (900 участници от 50 страни) го показахме на голям екран.

След това помолих да вдигнат ръка тези, за които девойката се върти надясно, или по часовниковата стрелка. Те бяха примерно около 20%. След това около 35-40% в същия момент виждаха въртене наляво, против часовниковата стрелка. Останалите В СЪЩИЯ МОМЕНТ виждаха въртене ту надясно, ту наляво! Професионалистите оцениха доклада с бурни аплодисменти.

С други думи – очите „виждат“ картинката като оптична система, но мозъкът интерпретира, оценява посоката на въртене, създавайки субективна картина, движеща се в перцептивното пространство. Превключването в работата на полукълбата променя оценката за посоката на въртене на силуета при една и съща работа на очите. А колкото до това да се изясни „защо“ и „как“ – ами точно за тази цел и провеждаме изследвания за междукълбовата асиметрия. Например, паралелно тестваме с апарата на Ю.А. Цагарелли, психофизиологичен прибор от световен клас. Продължаваме изследванията.

За контакт: v-pougatch@yandex.ru

Владимир Пугач (Москва)

http://www.indigo-papa.ru/polusharie

Превод от руски Таня Темелкова 


източник:

https://my-spirala.net/index.php/lyubopitno/1352-polukalbo-test

Благодаря на noname за идеята!




Гласувай:
8



Следващ постинг
Предишен постинг

1. no1name - Ха! Картинката оживя! ^_^
11.11.2025 21:57
Сега ако успееш да ми обясниш как инсталира гифче, а пък аз успея да те разбера, аз ще ти бъда благодарна! ^_^

пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))

Лека нощ, Bellarosa! :)
цитирай
2. bellarosa01 - Мдааа. :)
11.11.2025 22:06
no1name написа:
Сега ако успееш да ми обясниш как инсталира гифче, а пък аз успея да те разбера, аз ще ти бъда благодарна! ^_^

пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))

Лека нощ, Bellarosa! :)

Първо сейфнах гифчето при мен, качих го на сървъра - греда. Не се върти.
После при опцията за качване копирах уеб адреса на гифчето от статията и се получи. То нямаше повече варианти де.
Лека, нонейм! :)

цитирай
3. kvg55 - bellarosa01,
11.11.2025 22:50
Една част от читателите нямат полукълба, а цяла гладка сфера, а останалите и това нямат.
цитирай
4. bellarosa01 - Надявам се да грешиш. :)
11.11.2025 23:10
kvg55 написа:
Една част от читателите нямат полукълба, а цяла гладка сфера, а останалите и това нямат.

На мен лично ми беше много интересен теста. :)
цитирай
5. no1name - 2. bellarosa01 - Мдааа. :)
12.11.2025 09:02
bellarosa01 написа:
no1name написа:
Сега ако успееш да ми обясниш как инсталира гифче, а пък аз успея да те разбера, аз ще ти бъда благодарна! ^_^

пп. Да повторя и тук:
От коментар под един пост във Фейса, на който много се смях:
''На всеки човек 55+ и 55++ му трябва по един Gen Z младеж, за да му обяснява и оправя настройките. Надявам се Зукърбърг най-после да одъртее и да види какво е.''
:)))))

Лека нощ, Bellarosa! :)

Първо сейфнах гифчето при мен, качих го на сървъра - греда. Не се върти.
После при опцията за качване копирах уеб адреса на гифчето от статията и се получи. То нямаше повече варианти де.
Лека, нонейм! :)



И въпреки, че не спомена кой от всичките си браузъри използва, при опит с втория се получи gif* и при мен! :P :*)))))

Лек ден!
цитирай
6. taralezh - Гифът се върти нехармонично ту в едната ту в другата посока
12.11.2025 12:34
Не се влиае от никакви други фактори на наблюдателят. Теста не е коректен, и въобще науката отдавна е доказала че двете полукълба на мозъка отговарят еднакво за различните мозъчни дейности. Просто в едната половина те просто доминират там.
цитирай
7. bellarosa01 - До noname :)
12.11.2025 12:58
Вярно не споделих. Но се радвам, че ти се е получило!
Хубав ден, noname! :)))
цитирай
8. bellarosa01 - Чаках с интерес някой да каже какво вижда!
12.11.2025 13:01
taralezh написа:
Не се влиае от никакви други фактори на наблюдателят. Теста не е коректен, и въобще науката отдавна е доказала че двете полукълба на мозъка отговарят еднакво за различните мозъчни дейности. Просто в едната половина те просто доминират там.

Благодаря ти, че сподели! Хубав да е и твоя ден! :)
цитирай
9. dovolen - лудия аврам къде се покри? яла ми ...
13.11.2025 10:33
лудия аврам къде се покри?
яла ми яла аврамммеееее на преглед у психодиспансера
цитирай
10. bellarosa01 - Случайно одобрих.
13.11.2025 12:00
dovolen написа:
лудия аврам къде се покри?
яла ми яла аврамммеееее на преглед у психодиспансера

Няма да трия засега, въпреки че осъзнавам реалната опасност от среща на оная субстанция с вентилатора. Тая и плаха надежда Аврам да откликне на тия клети вопли, та белким един стигне до диспансера...:)))
Дано dovolen е доволен! ;)
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bellarosa01
Категория: Други
Прочетен: 220644
Постинги: 313
Коментари: 1177
Гласове: 2927
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол